Lista aktualności
Krajowa konferencja hodowlana
Od 14 do 15 października na terenie RDLP w Pile odbyła się narada naczelników Wydziałów Gospodarowania Ekosystemami poświęcona problematyce zagospodarowania lasu.
W naradzie poza naczelnikami z całego kraju uczestniczyli przedstawiciele DGLP pod kierownictwem Zastępcy Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej Janusza Zaleskiego oraz Naczelnika Wydziału Gospodarki Leśnej Krzysztofa Rostka, przedstawiciele Biura Nasiennictwa Leśnego, Leśnego Banku Genów w Kostrzycy oraz Ośrodka Techniki Leśnej w Jarocinie w osobach dyrektorów tych instytucji.
W pierwszym dniu narady gości z całego kraju powitał Dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio. Następnie realizowano program narady, który przedstawiał kolejno tematykę dotyczącą:
- nasiennictwa i selekcji ze szczególnym uwzględnieniem realizacji programu testowania potomstw i wykorzystania obiektów plantacyjnych w kraju
- szkółkarstwa leśnego ze szczególnym uwzględnieniem realizacji „Regionalnych Programów Szkółkarskich na lata 2009-2015"
- analizy wykonania zadań w zakresie hodowli lasu w roku bieżącym oraz planów na rok 2015 ze szczególnym uwzględnieniem realizacji odnowień naturalnych oraz dystrybucji środków pochodzących z funduszu leśnego
- certyfikacji gospodarki leśnej
- realizacji programu restytucji cisa
- założeń „Strategii Lasów Państwowych".
Następnie zaproszeni goście:
- Dyrektor OTL Jarocin Ryszard Misiek przedstawił najnowszą ofertę OTL Jarocin
- Z-ca Dyrektora BNL Tomasz Dziemidek sprawozdał zagadnienia dotyczące działalności biura
- Dyrektor LBG w Kostrzycy Czesław Kozioł przedstawił realizację programów, którymi zajmuje się bank.
Po wystąpieniu przedstawicieli DGLP oraz gości rozpoczęła się dyskusja, którą podsumował Pan Janusz Zaleski.
W drugim, terenowym dniu narady uczestnicy zapoznali się z prezentacją dotyczącą RDLP w Pile, którą przedstawili Zastępca Dyrektora RDLP w Pile ds. Gospodarki Leśnej Sławomir Kmiecik oraz Naczelnik WGE RDLP w Pile Jacek Zwierzyński.
Następnie na terenie Nadleśnictwa Krucz, gdzie gości powitał nadleśniczy Nadleśnictwa Krucz Stanisław Zalewski, przedstawiono uczestnikom narady pozycje terenowe, na których omówiono zagadnienia dotyczące problematyki nasilenia realizowanych cięć pielęgnacyjnych, wykorzystania samosiewów w procesie wymiany pokoleń, zagospodarowania drzewostanów Moreny Czarnkowskiej oraz realizacji „Regionalnego programu ochrony i restytucji jarzębu brekinii na terenie RDLP w Pile".
Foto: Marcin Chirrek
Uczestnicy narady gościli również na terenie Zespołu Szkół Leśnych w Goraju, gdzie dyrektor placówki Albert Tabaka przedstawił tematykę dotyczącą szkolnictwa zawodowego oraz zaprezentował działający przy szkole zespół trębaczy, którzy zademonstrowali swe niepospolite umiejętności.
Druga część dnia terenowego odbyła się na terenie Nadleśnictwa Potrzebowice, gdzie gości powitał nadleśniczy Nadleśnictwa Potrzebowice Jan Duda. Pozycje terenowe w tym nadleśnictwie nawiązywały do wydarzeń z roku 1992, kiedy to w dwóch pożarach lasu spłonęło ponad 6000 ha.
W terenie zaprezentowano obecny stan drzewostanów założonych po uprzątnięciu pożarzyska, organizację i rozmiar prac z zakresu pozyskania, melioracji, odnowienia i wreszcie ich pielęgnacji. Omówiono również tematy badawcze prowadzone przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, które zaczęto realizować na pożarzysku.
Ostatnim akcentem narady był krótki pokaz z zakresu umiejętności wabienia jeleni, który przedstawili pracownicy Nadleśnictwa Sarbia pod wodzą tegorocznego Mistrza Europy w tej dyscyplinie Tomasza Malińskiego.