Lista aktualności
Liczenie zwierzyny w pilskich lasach
Od 26 do 28 lutego leśnicy i myśliwi, którzy gospodarzą na terenie 17 nadleśnictw RDLP w Pile przeprowadzili wielkopowierzchniową inwentaryzację zwierzyny stosując metodę „liczenia bezpośredniego tyralierą” potocznie zwaną „pędzeniami próbnymi”.
Metoda ta zakłada przeprowadzenie obserwacji na wylosowanych powierzchniach, które są szczelnie otoczone przez obserwatorów w odstępach zapewniających kontakt wzrokowy pomiędzy liczącymi osobami. Przez wylosowany obszar przechodziła rozstawiona w tyralierę grupa osób, która miała za zadanie skłonić zwierzęta do przejścia przez linię obserwatorów. Obserwatorzy rejestrowali swoje obserwacje na specjalnie przygotowanych kartach. W czasie liczenia starano się zachować ciszę, tak aby nie powodować zwierzynie dodatkowego stresu oraz wydłużyć możliwość obserwacji uczestnikom, co z kolei wpływa pozytywnie na jej jakość. Kolejne wylosowane powierzchnie były oddalone od siebie, co zapewniało spokój raz policzonym zwierzętom. Obserwatorami były osoby posiadające odpowiednią wiedzę i doświadczenie. Inwentaryzacja przeprowadzona została w oparciu o siły i środki, jakimi dysponowały poszczególne nadleśnictwa oraz przy pomocy przedstawicieli miejscowych kół łowieckich.
Fundamentalnym warunkiem prowadzenia racjonalnej gospodarki łowieckiej jest wiedza na temat występowania i ilości poszczególnych gatunków zwierząt bytujących w danym terenie.
Łącznie w tym przedsięwzięciu uczestniczyło 1884 osób. Byli to przede wszystkim przedstawiciele PZŁ (50% uczestników), pracownicy nadleśnictw i biura RDLP w Pile (47% uczestników) oraz pozostali uczestnicy (3%). Powierzchnie próbne, które zostały wcześniej wylosowane przez koordynatorów inwentaryzacji z poszczególnych nadleśnictw stanowiły w sumie 7,1 % powierzchni leśnej RDLP w Pile (24 892,38 ha).
W czasie trzech dni łącznie zaobserwowano 1789 jeleni, 2465 saren, 755 dzików, 247 danieli, 8 wilków i 8 żubrów.
Zebrane informację stanowią ogromną bazę danych umożliwiającą obliczenie zagęszczenia oraz liczebności poszczególnych gatunków zwierzyny. Dane te będą pomocne przy sporządzaniu Rocznych Planów Łowieckich oraz Wieloletnich Łowieckich Planów Hodowlanych na lata 2017 - 2027
Wszystkim uczestnikom inwentaryzacji: leśnikom, myśliwym i przyjaciołom lasu serdecznie dziękujemy z pomoc w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia.