Lista aktualności Lista aktualności

Unia dofinansuje zachodniopomorskie żubry

Cztery nadleśnictwa z Zachodniopomorskiego realizują projekt „Dywersyfikacja i rozwój populacji żubrów w płn. - zach. Polsce” dofinansowany z funduszy unijnych.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie liczebności żubrów w Polsce północno – zachodniej oraz stworzenie modelu zarządzania populacją tego zagrożonego gatunku.

Beneficjentem koordynującym przedsięwzięcie jest Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, a partnerami są nadleśnictwa Mirosławiec i Tuczno z RDLP w Pile oraz nadleśnictwa Świerczyna i Drawsko z RDLP w Szczecinku. Ramy czasowe realizacji projektu Life13 NAT/PL/000010  określono na lata 2014 – 2018. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi prawie 10 mln złotych, z czego 7,5 mln zł będą to pieniądze unijne, a 2 mln zł dołoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Obecnie na terenie województwa zachodniopomorskiego jest 170 żubrów, które bytują na terenie Nadleśnictwa Mirosławiec oraz w Nadleśnictwie Drawsko. Obie grupy są genetycznie odizolowane i nie kontaktują się między sobą. Jednym z celów projektu jest  zwiększenie liczebności żubrów o 80 osobników.

- Baza Obsługi Żubrów, utworzona w Jabłonowie koło Wałcza przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze w ramach realizacji głównego celu projektu, wybuduje 22 paśniki dla żubrów na terenie nadleśnictw Drawsko, Mirosławiec, Tuczno i Świerczyna, które zostaną umiejscowione  na skrajach obecnych areałów. Liczymy na to, że  w ten sposób uzyskany zostanie trwały podział stad. Dzięki temu wraz ze wzrostem liczby żubrów zwiększy się areał ich występowania – mówi Malwina Kujawa z ZTP.

Niezwykle ważnym elementem projektu jest utworzenie na terenie Nadleśnictwa Drawsko nowego stada żubrów, pomiędzy dwoma już istniejącymi grupami. Działanie to ma zapewnić dopływ nowej puli genowej do istniejącej populacji i dzięki takiemu zabiegowi zwiększenie jej różnorodności genetycznej.

Foto: Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

Natomiast nadleśnictwa Tuczno i Mirosławiec w ramach projektu będą zabezpieczać cenne uprawy leśne w pobliżu paśników, w których wykłada się karmę dla żubrów oraz regularnie kosić łąki położone na obszarach Natura 2000.

- W Nadleśnictwie Tuczno powstał już jeden paśnik. Miejsca takie,  poza umożliwieniem dokarmiania żubrów zimą, pozwolą  na skoncentrowanie stad żubrów w określonych miejscach i przez to ograniczenie szkód w uprawach leśnych i rolnych – powiedział Marcin Majchrzak nadleśniczy Nadleśnictwa Tuczno.

Łąki będą także koszone w Nadleśnictwie Świerczyna. Na tym obszarze zakładane są obecnie poletka  zgryzowo- żerowiskowe, gdzie gatunki drzew owocowych, głównie jabłoń i grusza oraz krzewów - wierzba paszowa czy dereń świdwa, po osiągnięciu zadowalających rozmiarów zostaną udostępnione na żer.

- W ramach realizacji projektu opracowywana jest aplikacja „Bezpieczna informacja o żubrach", która umożliwi leśnikom, rolnikom i myśliwym zapoznanie się z aktualną lokalizacją żubrów. Pomoże to w zapewnieniu żubrom bezpieczeństwa podczas polowań czy ich zbliżania się do ruchliwych dróg. Dodatkowo aplikacja będzie „informowała" o wejściu żubrów na cenne uprawy, co wpłynie na szybkość reakcji Pogotowia Żubrowego utworzonego w ramach projektu – dodaje Malwina Kujawa z ZTP.

Już teraz Towarzystwo organizuje warsztaty dla lokalnych społeczności, na których informuje o postępowaniu w przypadku spotkania się z żubrem, o skutecznym i prawidłowym przepłaszaniu zwierząt oraz o liczebności stad. Natomiast przed każdym z nadleśnictw biorących udział w projekcie zostały postawione tablice informujące o przedsięwzięciu.

Foto: Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze

Pierwsze wolne stado żubrów na Pomorzu Zachodnim zostało utworzone w 1980 r. przez prof. Ryszarda Graczyka  z  Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Sprowadzone zostały one z Puszczy Białowieskiej i przesiedlone do zagrody adaptacyjnej, zlokalizowanej na terenie Nadleśnictwa Wałcz. Około 10 lat od sprowadzenia, żubry stopniowo przeniosły się na teren Nadleśnictwa Mirosławiec, gdzie przebywają do dzisiaj, okresowo wędrując do sąsiadujących nadleśnictw. Obecnie stado  liczy 70 osobników i użytkuje areał około 15000 ha terenów polno-leśnych w gminach Mirosławiec, Tuczno, Wałcz i Wierzchowo Pomorskie.

Od 2008 r. istnieje w województwie zachodniopomorskim drugie stado żubrów żyjących na wolności, powstałe w wyniku realizacji projektu ekologicznego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze.  Stado liczące 42 osobniki użytkuje około 8000 ha w Nadleśnictwie Drawsko w granicach największego w Polsce poligonu wojskowego.

Więcej na: http://bisonlife13.zubry.org.pl