Lista aktualności Lista aktualności

W klimacie zmian” – ochrona przyrody w województwie zachodniopomorskim

23-24 października 2024 roku w Wałczu odbyła się konferencja „W klimacie zmian” poświęcona wyzwaniom ochrony przyrody w obliczu zmiany klimatycznej.

Wydarzenie, organizowane od 16 lat przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz regionalne dyrekcje Lasów Państwowych z Piły, Szczecina i Szczecinka,  zgromadziło ponad 140 przedstawicieli świata nauki, instytucji służących ochronie przyrody oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych. W ramach konferencji odbyły się sesje wykładowe, panel dyskusyjny oraz sesja terenowa, dająca uczestnikom możliwość poznania praktycznych rozwiązań przyczyniających się do zachowania tego, co najcenniejsze – otaczającej nas przyrody.

Współpraca dla przyrody

Pierwszy dzień wydarzenia upłynął pod znakiem wykładów oraz merytorycznych dyskusji na temat wyzwań, jakie zmiana klimatu stawia przed ochroną przyrody i zarządzaniem środowiskiem. Konferencja rozpoczęła się od oficjalnego powitania uczestników przez dr Sylwię Jurzyk-Nordlӧw - Regionalną Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Tomasza Partykę - Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile. Oboje podkreślili, jak istotne jest dziś zjednoczenie wysiłków różnych instytucji i organizacji, aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom klimatycznym.

„Wokół zmian należy gromadzić autorytety. Rozsądek poparty nauką (…) dlatego tak ważna jest współpraca” – mówiła Pani Dyrektor.

Po oficjalnym rozpoczęciu, solidne wprowadzenie do omawianej tematyki przedstawił prof. Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który wyjaśnił główne przyczyny zmian, zachodzących w środowisku oraz konsekwencje, jakie ze sobą niosą. Profesor podkreślił konieczność działań długofalowych: „zmiany klimatu to nie choroba zabójcza, a przewlekła. Trzeba sobie zadać pytanie, jak ma ta nowa rzeczywistość wyglądać”.

Pytania o przyszłość zarządzania polskimi lasami w czasach kryzysu klimatycznego postawił natomiast prof. Andrzej Jagodziński. Zmiany w środowisku są wszechobecne, a wzmocnienie ochrony lasu to konieczność, jednakże „skutki zmian klimatu powinny być analizowane na podstawie dostępnej wiedzy”, a „…leśnictwo nie powinno zostać głuche na potrzeby społeczne”.

Rozmawiając o zmianie klimatu nie sposób nie wspomnieć o wodzie, która jest niezastąpionym elementem naszej planety, fundamentem życia i stabilności ekologicznej. Utrzymanie jej zasobów wymaga odpowiedzialnego zarządzania oraz działań na poziomie lokalnym i globalnym. Dlatego też ważnym punktem programu była prezentacja dr. Pawła M. Owsiannego „O funkcjonowaniu jezior w lasach oraz ich wrażliwości na zmiany klimatu”. Obraz zmniejszających się zbiorników wodnych nie napawa optymizmem i niezbędne jest podejmowanie działań w celu zatrzymywania wody. Ekspert podkreślił, że „nie ma drugiej instytucji w Polsce, która zrobiła dla małej retencji tyle, co Lasy Państwowe”, a priorytetem naszego działania powinna być zdolność do przewidywania przyszłych sytuacji, czy problemów i przygotowywanie się na to, co może nastąpić.

Jednym z zadań jakie postawili sobie organizatorzy konferencji było przedstawienie  współpracy Lasów Państwowych z organizacjami pozarządowymi. Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia na rzecz dzikich zwierząt „Sokół” opowiedział o sukcesach programu restytucji sokoła wędrownego, pokazując, że działania ochronne na rzecz poszczególnych gatunków przynoszą wymierne efekty. „Księżycowe Łąki” w Nadleśnictwie Okonek to przykład partnerskich działań na rzecz poprawy warunków bytowania ptaków wodno – błotnych oraz ochrony siedlisk mokradłowych. O projekcie opowiedzieli Piotr Kamont ze Stowarzyszenia „Jestem na pTAK” oraz Ryszard Standio, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Okonek. W trakcie sesji terenowej uczestnicy zapoznali się z działalnością Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego i programami ochrony żubra i reintrodukcji rysia w północno-zachodniej Polsce.

W sesji popołudniowej nie zabrakło również wystąpień przedstawicieli instytucji współorganizujących wydarzenie, którzy przedstawili m.in. działania na rzecz ochrony przyrody podejmowane przez leśników, obecne regulacje prawne, czy wykorzystanie nowych technologii w monitorowaniu stanu lasu.

Coroczne spotkanie służb ochrony przyrody stało się już tradycją. Przedstawiciele m.in. parków narodowych, Wód Polskich, biur urządzania lasu, Urzędu Morskiego, organizacji pozarządowych, regionalnych dyrekcji Ochrony Środowiska, regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych z województwa zachodniopomorskiego i województw ościennych, spotykają się, żeby wymienić wiedzę i doświadczenia oraz zacieśnić współpracę niezbędną do dbania o dobro narodowe, jakim jest przyroda.