Asset Publisher Asset Publisher

Pilscy leśnicy na Łotwie

Od 3 do 5 maja leśnicy pilscy oraz leśnicy z RDLP w Białymstoku, gościli w Rezekne na Łotwie na zaproszenie miejscowej Polonii oraz łotewskich leśników.

Pobyt na terenie Łotwy w pierwszych dniach maja nie był przypadkowy - delegacja reprezentowała bowiem leśników polskich podczas uroczystości związanych z obchodami  Dnia Konstytucji Polski, co było bardzo istotne dla Polaków mieszkających w Rezekne. W niedzielę,  3 maja  leśnicy uczestniczyli we mszy świętej w Katedrze Serca Jezusowego, a później spotkali się z nauczycielami Państwowego Polskiego Gimnazjum, którym od wielu lat kieruje Walentyna Szydłowska.
Delegacja leśników polskich wzięła też udział w uroczystej akademii zorganizowanej w tej szkole 5 maja, podczas której młodzież przedstawiła swoje umiejętności artystyczne w duchu autentycznego patriotyzmu. Podczas tej akademii dyrektor RDLP w Pile Ryszard Standio wręczył Walentynie Szydłowskiej „Cechówkę ozdobną leśnika" w dowód uznania za wspaniałą pracę z młodzieżą. Podobną nagrodę z rąk R. Standio otrzymał Wiktor Reblis, Dyrektor Rejonu Lasów Państwowych Północnej Łatgalii, który od wielu lat współpracuje z leśnikami pilskimi oraz wspiera polskie gimnazjum w Rezekne.
Delegacja polskich leśników wzięła także udział w uroczystościach z okazji obchodów Dnia Deklarowania Republiki Łotewskiej. Po uroczystościach, które odbyły się w centrum miasta,  spotkali się z samorządowcami i władzami miasta Rezekne.
Pobyt na Łotwie był także okazją do wymiany  poglądów i doświadczeń dotyczących lasu i gospodarki leśnej. W czasie spotkania terenowego z leśnikami Rejonu Lasów Państwowych Północnej Łatgalii, Nadleśnictwo Lubanas omówiono następujące tematy:
-  sposoby odnowienia trudnej, poklęskowej powierzchni sadzonkami z zakrytym systemem korzeniowym
- sposób porządkowania powierzchni zniszczonych przez śnieżyce
- sposób budowy dróg leśnych na terenach podmokłych
- sposoby zapobiegania szkodom wyrządzanym przez bobry, współpraca z organizacjami łowieckimi
- nowoczesne technologie stosowane w szkółkarstwie leśnym – zwiedzanie szkółki kontenerowej „Podini" , która produkuje rocznie ponad 20 milionów sadzonek z zakrytym systemem korzeniowym.